054-6719603 keren@relationsheep.co.il

מהבוקר עד הערב חיינו סובבים סביב "יחסים". אנחנו ביחסים עם בן/בת הזוג, עם ההורים, עם הילדים, עם הנהגים בכביש, עם המעסיקים והקולגות שלנו בעבודה וכמובן עם עצמנו. יחסים הם המרכיב העיקרי ליצירת קשרים, הנעה ומנהיגות בחיינו ובחיי הסובבים אותנו.

כן, לכל אדם יש נקודות רגישות! רגישויות אלו נוצרו בעברנו האירועים שקרו לנו או פעולות שנקטנו בהן, להם נתנו משמעות אישית ושלילית עבורנו, ושהפכו אותנו לרגישים בנקודה זו או אחרת.

לכל אדם יש כמה נקודות רגישות. ישנן פעילות יותר וישנן רדומות. לכל אדם יש בממוצע שלוש-ארבע פעילות. מצבים שונים מעלים לנו נקודות רגישות שונות וכך גם אנשים שונים מעלים לנו רגישויות שונות.

כן! קיימים מספר הבדלים: א. עומק הנקודות רגישות, כלומר, עד כמה אנחנו רגישים בנקודות אלו ובאיזה תדירות קופצות הנקודות הרגישות; ב. צורת ההתנהגות, כלומר האם האדם מנהל את הנקודות הרגישות שלו או שמא הן מנהלות אותו?! האם מגיב מתוך הנקודות הרגישות שלו (מהכבש"ה האדומה ו/או השחורה), או שמנהל אותן ומגיש מהמקום החושב ומהחזון (הכבש"ה הלבנה ו/או הסגולה).

התדירות תלויה בעומק הנקודות הרגישות, התדירות והמודעות שלנו לנקודות הרגישות שלנו. בכל פעם שמישהו נוגע בנקודה רגישה (בין אם התכוון לכך או שמא הייתה זו רק הפרשנות האישית שלנו). לכן, יש אנשים שפועלים כך מספר פעמים ביום (מהבוקר עד הערב), יש כאלו שפעם ביום, יש שפעם בכמה ימים וכד'.

לא! הנקודות הרגישות הנן קשרים עצביים במח, הן נמצאות בזיכרון הרגשי שלנו ולכן אין אפשרות למוחקן. אפשר ומומלץ, לבחור להתנהג מהלבנה והסגולה ולא מהאדומה או מהשחורה.

הנקודות הרגישות יקפצו וישפיעו פחות כאשר נהיה יותר בכבש"ה הלבנה והסגולה.

באותו הרגע שהנקודה הרגישה "קפצה", אין זה אומר שזו האמת. הנקודה הרגישה היא לא המציאות אלא הפרשנות שהאדם נותן למציאות. אם לרגע אדם טעה ולא הצליח במשהו זה לא הופך אותו ללא שווה. דוגמא נוספת, אם מישהו לא הקשיב וקפץ לך "אני לא חשוב", אין זה אומר שאתה לא חשוב פשוט באותתו הרגע משהו מנע מאותו אדם להקשיב לך.

כמה אני יכול לסבול, לא כדאי שאעזוב?" הנקודה הרגישה שלך והיא לא אשמה בה. אם אתה מעוניין להיות במחיצתה, בקש ממנה בקשה ספציפית, עובדתית ולא שיפוטית, על מנת שהיא תוכל לשנות את התנהגותה. אם תעזוב פספסת הזדמנות לצמוח ונתת לנקודה הרגישה לנהל אותך. החכמה היא לא לתת לנקודה הרגישה לנהל אותך ופשוט לחייך אליה כשהיא מתעוררת, ומייד להתחבר ללבנה והסגולה.

כן. יכול להיות שאדם מסוים מקפיץ לך את הנקודה הרגישה כי משהו בזיכרון הרגשי מתעורר ונוצר הקשר לאירוע/מקרה קודם, אפילו שבעובדות המציאות אין כל קשר. חשוב להבין שהנקודה הרגישה היא מהעבר ולא מההווה.

אחרי שיחות רבות ואישיות עם אנשים, הבחנתי שאנשים מתארים את המציאות מתוך הפרשנות שלהם לעובדות. כשר בחנתי את הפרשנויות של אותם אנשים, ראיתי שלכולנו אותן פרשנויות שליליות וכי פרשנויות אלו נובעות מאותן נקודות רגישות. כאשר מיפיתי את הנקודות הרגישות, הבחנתי כי הנקודות הרגישות נובעות מארבעת המניעים: כבוד, ביטחון קיומי, שייכות והצלחה. באחת הסדנאות שהעברתי, אחד המנהלים הסב את תשומת ליבי כי ארבעת המניעים יוצרים את המילה כבש"ה. כבשה = רחל, רחל הייתה רואת צאן ומכאן הכול התחיל….

נכון, שניהם מגיבים אולם, אדם פרו-אקטיבי מגיב מהכבש"ה הלבנה והסגולה שלו ואדם ריאקטיבי מגיב מהשחורה והאדומה. ההתנהגות של שני האנשים הללו תהיה שונה. תגובה פרו-אקטיבית לרוב מובילה לתוצאות חיוביות בעוד שתגובה ריאקטיבית לרוב מובילה לתוצאות הרסניות.

כשמישהו מרגיז אותנו הוא נוגע לנו בנקודה רגישה ואז אנחנו רוצים להגיב בהתאם (לצעוק, לכעוס..) אולם, שימו לב! התנהגות הנובעת מתוך הנקודה הרגישה גוררת את האדם השני לנקודה הרגישה שלו ואז "שריטה" מדברת עם "שריטה". לכן, בכך שלא הגבת, לא ויתרת על עצמך, ויתרת על האדומה והשחורה שלך. השאלה האמיתית היא מתוך מה אתה בוחר לחיות? מתוך הלבנה והסגולה או מתוך האדומה והשחורה…?

בהחלט מותר, ולפעמים אפילו רצוי, אולם, חשוב שהכעס יבוא ממקום של שליטה עצמית ובחירה, כלומר אני בוחר לכעוס!. במקרה כזה התוצאות יהיו צפויות.

אם לאחר שצעקת הרגשת רגשות אשם ולא היית מרוצה מהתוצאות, סימן שבגדת בכבשה הסגולה שלך. אם התוצאות היו כפי שרצית ולא הרגשת רגשות אשם, יש להניח שבחרת לצעוק.

כן, ישנם אנשים שלא מודעים לעצמם! הם לא מסוגלים לצפות ולהתבונן בעצמם ולראות מה עובר עליהם. הם מזוהים לחלוטין עם הנקודות הרגישות שלהם, כאילו זה כל מה שיש בהם, והם אינם מבינים שיש בהם חלקים נוספים אחרים שיוכלו לשרת אותם.

להיות בסגולה זה אמנם להיות מעבר לאגו, כלומר מעבר לכבוד ביטחון קיומי, שייכות והצלחה, והאגו זה הרי הכבש"ה. כשאני אומרת או כותבת כבש"ה סגולה הכוונה להוויה (BEING) שהינה מעבר לאגו כגון: הרמוניה, אהבה, חיות, קבלה, חמלה, כיף, שמחה, נתינה, התלהבות וכד'.

אפשר להיות יותר מאושר על ידי התחברות מחודשת כל הזמן לכבש"ה הלבנה והסגולה שלנו.

במקום לראות את המציאות כפי שהיא ממקום נקי, מתוך זכוכית נקייה, אנחנו מפרשים את המציאות מתוך המסקנות של הנקודות הרגישות שלנו, אנו נותנים פרשנויות אישיות ושליליות לאירועים ולמקרים שאינן מחוברות כלל וכלל למציאות. במקום להסתכל על המציאות, אנחנו מדברים בפרשנויות ו"שריטות".

להיות בכבש"ה הלבנה פירושו להיות במקום הגבוהה שלנו, באגו המחוזק שלנו, במצב זה אנו יכולים לראות ולהבין את השני, להיות שם בשבילו ועבורו. אין קשר בין לראות את השני ולוותר על עצמי. להיות בלבנה זה להבין שאני קיים, חשוב, מוצלח וכו' כלומר כשהכבש"ה שלי חיובית ולא להיות עסוק רק בעצמי, אלא לראות את האחר.

בוודאי. לכל כבש"ה יש את המחשבות והרגשות שלה

הרגשות של הכבש"ה הסגולה הן: שלמות, שלוווה, קבלה, התלהבות, אהבה וכד'. להיות בסגולה זו ההוויה הרגשית הגבוהה, שהיא הרצון האמיתי שלנו.

כן, בהחלט, אם האדם מחליט להיות יותר מודע, בוחר להיות בלבנה ובסגולה ועובד קשה, מנהל את השחורה והאדומה, בהחלט נראה שינוי ופריצת דרך.

לא, אתה לא יכול לשנות אף אחד חוץ מאת עצמך, אתה יכול רק להשפיע על האחר. במידה ותהפוך למודל לחיקוי, האנרגיה שלך תעבור לאחר. אם האחר ירגיש שאתה מקבל אותו כמו שהוא, הוא ירצה להקשיב לך ואולי בעקבות כך להשתנות.

אחד הדברים שחשוב להבין הוא שגם השני תמיד צודק, כל אחד צודק מנקודת מבטו.

יש אנשים שנקודה הרגישה שלהם מנהלת אותם כל הזמן. אדם שצריך להוכיח כל הזמן שהוא צודק, מנוהל על ידי הנקודה הרגישה של "אני לא בסדר". באפשרותך לקבל אותו כמו שהוא (וזו תהיה הצמיחה שלך), או לעזוב את חברתו.

אנשים בוטים אלו אנשים שאחת השריטות מעמ' מנהלות אותם רוב הזמן.

כדי שאנשים יקשיבו, צריך להזמין אותם להקשיב. מספר המחשבות שעוברות לאדם בשעת העירות שלו נע בין 60,000 ל- 100,000 מחשבות ביום. רוב האנשים עסוקים רוב הזמן בעצמם ולכן אינם מקשיבים לאחר. עצם הפניה: "האם אתה יכול להקשיב לי כרגע"? מזיזה את האדם מעצמו.

עם הזמן יצרתי סלוגן :"היה אנושי, ואל תיקח אמירות/מעשים שליליים באופן אישי".

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן